Axisting Oyun CV’si ve Video İçerik Kanallarım

Axisting Oyun CV’si ve Video İçerik Kanallarım

Günlük hayatımda mobil uygulamalar, web yazılımlarım ve günlük koşuşturmalarımın yanı sıra kendime ayırdığım diğer vakitlerde birçok insan gibi bende bilgisayar oyunları veya mobil oyunlar oynuyorum. Şuan Türkiye’de 30 milyon kişiden fazlasının oyun oynadığı zaten bilinen bir gerçek. Hatta Pubg Mobile, FİFA gibi oyunlarında telefona gelmesiyle birlikte mobil oyunların çapı bir hayli büyümekte. Ee bu kadar oyunlara ilgi artmışken hayatımıza yeni kavramlarda beraberinde geliyor. Zaten hayat dijitalleştikçe ve bu orantıda değiştikçe birçok şey de beraberinde değişiyor.

Oyun CV nedir?

CV kişilerin iş deneyimlerini, sorumluluklarını, aldıkları rolleri, başarılarını ve yetkinliklerini gösteren bununla birlikte hedeflerinden ve hayattaki amaçlarından bahsedilen bir dökümandır. Oyun CV’si de aynı şekilde bunu tanımlamaktadır. Bir kişinin çeşitli oyunlardaki edindikleri başarılar ve yetkinlikleri anlatan daha çok profesyonellerin kullandığı bir dökümandır diyebiliriz.

Oyun Kimliğim – Axisting

Öncelikle bilgisayar oyunlarına başlamamdan bahsetmek istiyorum. Ben aslında bilgisayar ve oyunlarla biraz geç tanıştım. 2000-2001’de ilköğretime başladım. O zamanlar birçok ailede bilgisayar ve cep telefonları bugün ki kadar yaygın değildi. Sadece 2. sınıfın sonunda karne hediyesi olarak Casio dijital saatimin olduğunu hatırlıyorum. Neyse bu yıllardan sonra sanırım 6. sınıfa kadar telefonda Snake (yılan) oynamaktan öteye gidememiştim.  Sadece internet kafeye gittiğimizde not almak için vs. Counter Strike 1.5 görüyorduk.

Counter Strike 1.5 :  2005 – 2009

Need For Speed 2 : 2006 – 2008

6. sınıfa giderken eve windows 95 işletim sistemine sahip eski tüplü monitörlü bir bilgisayar alınmıştı.

İlk aldığım bilgisayarla birlikte vakit buldukça Need for Speed 2 ve Counter Strike oynayan bir insan oluvermiştim. Need for Speed’e özellikle o zamanlar çok ilgi duyuyorduk ve evde sadece 1 bilgisayar olmasına rağmen babam ve kardeşlerimle kim daha hızlı bitirecek diye çok yarış yaptığımızı hatırlıyorum. İnternet kafeye gittiğimizde ise arkadaşlarla ilk yaptığımız şey Counter Strike 1.5 tıkla – CS oyna – Yeni oyun – Oyna ile geçiyordu. Farklı maplerde rekabetçi oyunlar oynardık.

 

Metin 2 : 2008 – 2013

Lise yıllarımda adeta oynadığımda beni hayattan koparan bir oyundu Metin 2. O zamanlar da okuldeki eğimimden ve çevremin bana getirdiği şey yazılım değil de daha fazla oyun olmuştu. Uzun zaman Metin 2’yi severek oynadım. Arkadaşlarımızla birlikte takım çalışması içerisinde nasıl daha iyiye gideriz diye düşünüp oynadığımız o zaman için bizde yoğun hayranlık uyandıran bir rol yapma oyunuydu. Böyle bir oyunun varlığı bile beni heyecanlandırıyordu açıkçası. Oyuna girdiğimiz andan itibaren başka bir dünyadasın. Bu kitap okumak gibi bir nevi aslında. Kitap okurken yazarın hayal gücüyle üretilen başka bir dünyadasın. Sen bir karakterde kendini görürsün, rol edinirsin diğer karakterler ise kurgudan ibarettir. Bu Assasins Creed’in kitabını okumak ve oyununu oynamak gibi bir şey. Ama Online rol yapma oyunu daha farklı. Seninle birlikte bir çok insan aynı yerdesiniz. Metin 2’nin de Türkçe serverları olmasından ötürü bir çok Türkiye’den başka kişi ile başka bir dünyadaydın. Dago 35, EdiLee, Scorpioni, By Jixx gibi bazı karakter isimlerini şimdi bile unutmuyorum.

Oyunlar karakter analizine fayda sağlıyor

Bu tarz oyunlarda bilinçli bir kişinin kendi karakterini de analiz edebileceğini düşünüyorum. Mesela ben Savaşçı ile başladığım oyunda çeşitli PVP serverlarda Şaman karakterini denedikten sonra Şaman’ın benim açımdan daha iyi bir karakter olduğunu düşünmüştüm. O günlerden sonra aslında ben hem takım arkadaşlarına destek olan onların becerilerini artıran hemde kazanmada önemli pay üstlenen görevlerde rol almaya daha uygun olduğumu farkettim. Yani aslında tam olarak aslan payını almaktansa yardımcı, gizli kahraman olmak hoşuma gidiyordu. Mesela Kaan Kural’ın oyun nicki Second Best yani en iyi ikinci gibi bir tanımlaması var. Bende de durum böyle sanırım. 1.’yi destekle takımca en iyi olalım ve böylece en iyi ikinci olayım gibi bir şey var.

Sadece bir tez: Dolayısıyla küçük yaşlardaki çocuklara oyunlar üzerinden karakter analizi yapılarak onlar için en iyi meslekler aileye sunulabilir. Prison Break adlı dizide etkilendiğim ve aklımdan çıkmayan bir diğer olay da buydu. Ana karakter Michael’ın annesi zamanın en zeki insanı olarak görülüyor ve çocuğuna henüz 3-5 yaş arasındayken aldığı çeşitli oyuncaklar ile hangisine daha çok ilgi duyduğundan onun için en iyi mesleğin ne olacağını sezebiliyordu. Çocuğuna aldığı oyuncaklar içinden legoya büyük ilgi duyduğunu gördüğü için böyle bir yol izlediği söyleniyor. Tabi ki bu oldukça ham bir örnek ve bir dizi sahnesiydi. Fakat bunun üzerinde çalışılarak oyunlar ve oyuncaklar üzerinden karakter analizi yapılarak çocuğun en iyi başarı göstereceği mesleğe yönlendirebiliriz.

Wolf Team : 2009 -2010

S4 Online : 2010 – 2012

Hayatımın bu döneminde bazı fantastik fps oyunlarına merak saldığımız da oldu. Standart Counter tarzı oyunlardansa daha böyle kurtlu veya animetik karakterler içeren oyunlar daha hoşuma gider olmuştu. Karşı karşıya çatışacaksam neden counter, call of duty vb. oynamak yerine gidipte daha başka online fps oyunları oynayacaktık ki. Böyle düşündüğümüz zamanlarda işte bir zaman S4 ve Wolfteam oyunlarını oynadık. Her iki oyundan da soğumamızın sebebi hile çıkmasıydı. Ama özellikle üniversite yıllarında animeye başladıktan sonra anime tabanlı S4 tarzı oyunlara ihtiyaç duyduğum oluyor. Hile vs.’den arındırılmış bu tarz oyunlar olsada oynasak diyoruz.

League of Legends 2013 – … (2020 oldu hala devam)

Team Fight Tactics 2019 – …

League of Legends… Cidden bazen bu oyunu seviyor muyum yoksa sevmiyor muyum emin olamıyorum. Bazen severek oynuyorum bazen ise tamamen bağımlılıktan oynadığımı hissediyorum. Sinirlenip kontrolden çıkardığı anlar oluyor. Ama yine de mantık olarak oyunu iyi okuduğumu düşünüyorum. Çünkü esporu’da olan bu oyunun maçlarını takip etmek, bazı yayınlarını izlemek cidden keyifli olabiliyor. Bu arada 2014-2015 arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı onaylı bir esporcuydum.

Lol olsun, PUBG olsun, CS:GO olsun veya aklınıza gelebilecek herhangi bir branşta alınan başarılardan dolayı duyduğum gurur, normal bir atletizim veya başka spor etkinliklerinden alınan başarının verdiği gururdan daha fazla olmaya başladı. Gerçekten bu çok ilginç bir ayrıntı.

2019’da League of Legends bir oyun modu daha oyuna sürdü. Teamfight Tactics. Bu oyun modu hayal ettiğimden daha farklıydı ama benim için gerçekten yinede tatmin edici oldu. Satranç tahtası gibi bir arena üzerinde LOL şampiyonlarından oluşan takımları kapıştırıyorsun ve nihayetinde 8 kişi içinden 1. olmaya çalışıyorsun. League of Legends oynarken en iyi derecem Platin 2 iken, TFT oyun modu yeni çıktığında çabucak Elmas seviyeye ulaşmıştım. Sonra da yükselmeyi bırakıp işin daha güzel vakit geçirme kısmına odaklanmıştım.

TFT’de set 2’nin (sezon 2)’nin gelmesiyle birlikte TR 29.‘su olup 1.leri vs. yenmeye başlamıştım. Sonra tatmin olmadığımı ve yeterli haz almadığımı düşünerek West’te oynamaya karar verdim. Ama yakın bir süreçte de oyunları azaltmak adına biraz ara verdim. Bakalım ilerideki süreçte ne gibi gelişecek.

Diğer Oyunlar

Yayıncı ve Youtuber karakterimle birlikte hayatıma daha farklı birçok single oyun girdi. Açıkçası bu oyunları ters kronolojik sıra ile aşağıda paylaşacağım.

Counter Strike: Global Offensive

Playerunknown’s Battlegrounds (PUBG Lite ve PUBG Mobile)

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Destiny 2

Code Vein

Witcher 3 – Wild Hunt

Grand Theft Auto Serisi (San Andreas’tan güzeldi GTA 5 harika)

Mount and Blade

Assasins Creed Serisi

Naruto, One Piece vb. anime oyunları

Call of Duty Serisi

Need for Speed (Most Wanted)

Sniper Elite 3

Age of Empires Serisi

Zombie Rock

ve daha aklıma gelmeyen birçok oyunlar. Bundan sonrası içinde League of Legends’in çıkaracağı League of Runeterra ve FPS oyunlarını (Project A …) heyecanla bekliyoruz. Özellikle hile olmayacak sözü ve oyunlarının pay to win olmaması mükemmel bir özellik. Bir online oyunda arayabileceğin en önemli 2 özellik kesinlikle. Riot Games’e de bu yüzden ayrıca teşekkür ederim tabiki. Bunların haricinde Metin 2, GTA 5 tarzı hayattan koparan MMO RPG bir oyunda gelirse de efsane bir hal alabilir. Oyunlar konusunda gelecekten beklentim sanal gerçeklik ile zenginleştirilmiş bir oyun. Ready Player One filmini ve Sword Art Online, The Rising of the Shield Hero animelerini de izlemenizi öneriyorum.

Oyun oynadığım vakitlerde sadece tükettiğimi farkettim. Üretmek adına Axisting Youtube ve Twitch kanallarını kurdum.

Canlı yayınlarım için : https://www.twitch.tv/axisting_

Youtube kanalım için : https://www.youtube.com/channel/UCmjzp1DPXXuqIesJzesNFqw

 

 

 

 

Bir cevap yazın

KAPAT